GENEL KİMYASALLAR


Ticari İsmi Kimyasal İsmi Açıklama TDS MSDS
ADİPİK ASİT Adipik Asit Naylon üretimde, kağıt kimyasalları endüstrisi için ıslak kuvvetli reçinelerin, sentetik yağlayacılların üretiminde kullanılmaktadır. Gıda kalitesi ise aroma arttırıcı ve jelleştirici olarak kullanılmaktadır.
AEROSİL 200 Silikon Dioksit Sıvılarda koyulaştırıcı ve anti-sagging ajanı olarak kullanılır.
AĞIR SODA Sodyum Karbonat Cam, Deterjan ve diğer sodyum bileşiklerinin üretimi
AKRİLİK ASİT Akrilik Asit Polimerlerin üretiminde başlangıç maddesidir. Polimerler plastikler, kaplamalar, yapışkanlar, yer cilası ve boya gibi bir çok maddenin üretiminde kullanırlar
AMONYUM BİFLORÜR AMBI Cam işleme, metal yüzey işleme, ahşap koruyucularının üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca bakteri öldürücü olarak şeker fabrikalarında, bira fabrikalarında ve damıtma tesislerinde kullanılmaktadır.
AMONYUM KLORÜR Amonyum Klorür Tekstil ve deri sektöründe, kumaş baskısında ve boyamada kullanılır. Metallerin çinko kaplamasında ve kalaylanmasında dekapajlama ajanı olarak kullanılır. Ayrıca sığırlar için yem desteği olarak da kullanılır
AMONYUM PERSULFAT Amonyum Persulfat Camda, çinko ve PCB üretiminde etching ajanı olarak, tekstil ve ağartma işlemlerinde, renk ve koku giderme yağlarında, boyaların üretiminde, bakırın yüzey muamele ajanı olarak. Toprak düzenleyici.
ASETİK ASİT Asetik Asit %100-%80 Vinil asetat üretiminde, kauçuk imalatında koagülatör olarak, gıda sektöründe sirke yapımında kullanılır. Ayrıca tekstil, deri, kozmetik ve ilaç sektörlerinde, pH düşürücü olarak da kullanılır.
ASETON Aseton Solvent uygulamalarında kullanılır.
ATMP ATMP Soğutma suyu muamelesi, kazan suyu muamelesi, endustride ve kurumsal temizlikte ve genel amaçlı metal iyon kontrolünde kullanılır.
BENZALKONYUM KLORÜR BAC Dezenfektan olarak muhtelif uygulamalarda kullanılır, ayrıca yosun önleyici olarak kullanım alanı bulur.
BEROL 226 Özel karışım Yağ Çözüçü. Su bazlı alkil temizleyici
BONCUK KOSTİK Sodyum Hidroksit Bir çok kimyasal maddenin yapımında, genel olarak endüstriyel temizlik amacı ile kullanılır. Ayrıca tekstil, zeytincilik, döküm, metal işleme, sabun ve deterjan gibi sektörlerde kullanılır.
BORAKS Sodyum Tetraborat Orta dereceli bir alkali çözelti oluşturan, Boraks iyi bir su yumuşatıcısı olarak, deterjan, temizleme malzemeleri ve kozmetiklerin yapımında kullanılır.Yalıtımda, metal sanayiide, fotoğrafçılıkta, çimento ve deri endüstrisinde; ateşe dayanıklı malzeme yapımında; yangın döndürücülerde; tekstil boyalarında, böcek öldürücüler (karıncalar), yapıştırıcı yapımında kullanılır.
BORİK ASİT Borik Asit Isıya dayanıklı cam, yanmaz kumaşlarda, elektroliz banyolarında, deri üretiminde, porselen parlatmada, çelik sertleştiricilerde kullanılır. Kozmetik ve ilaç sektöründe ise,orta derecede antiseptik ajan ve emülsifiye edici olarak gargaralarda, göz damlalarında, cilt losyonlarında, şampuanlarda kullanılır.
BUTİL DİGLİKOL Butil Diglikol Düşük uçuculuk özelliğiyle, fırınlama bitişleri için akış desteklici olarak kullanılır
BUTİL GLİKOL Butil Glikol Yüzey tozumasını engelleyici, kuruma geciktirici, yüzey düzenleyici olarak; çabuk kuruyan laklarda, verniklerde çözücü solvent olarak görev yapar.Deterjan sektöründe ve oto bakım ürünlerinde çözücü ve temizleyici olarak kullanılır.
DEMİR SÜLFAT Demir Sülfat Yün boyamada bir mordon olarak, mürekkep üretiminde, gübre ve yem katkısı olarak kullanılır. Bir katalizatör olarak, tehlikeli atık muamelesinde, su şartlandırmada ve kimyasal reaksiyonlarda kullanılır.
DEMİR ÜÇ KLORÜR Demir Üç Klorür Evsel ve endüstriyel su arıtma işlemlerinde, elektronikte baskılı devrelerin üretilmesinde, çamur şartlandırma, bakır aşındırma işlemlerinde ve tekstil (mordan olarak) kullanılmaktadır.
DİAMONYUM FOSFAT Diamonyum Fosfat Gübre ve yangın önleyici olarak kullanılır. Gıda sektöründe ise şarap yapamında ve bira üretiminde maya besiyeri olarak kullanılır.
DİETANOLAMİN DEA Nötralizasyon işlemlerinde ve aktivatör olarak, Anyonik ve non-iyonik yüzey aktiflerin üretiminde, Fotografik kimyasalların üretiminde, Gaz temizleyici absorbsiyon yardımcısı olarak kullanılır. Deterjanlarda, araba yıkama şampuanlarında, genel yağ gidericilerde, wax uzaklaştırıcılarda nötralize ajan ve korozyon önleyici olarak kullanılır.
DİETİLEN GLİKOL Dietilen Glikol Doymamış poliester reçinelerinin üretiminde,poliüretanlar ve plastikleştiricilerde kullanılır. Antifiriz yapımında, ağaç ve sunta saniyide ve tütün endüstrisinde bir nem tutucu olarak kullanılır.
DİETİLEN TRİAMİN DETA Sülfür, asidik gaz, reçine için bir solvent olarak, yakıt ve yağ alanında bir komponent olarak kullanılır. Asidik materyallerin sabunlaşma ajanı olarak kullanılır. İlaçlarda, böcek ilaçlarında, epoksi reçineleri için sertleştiricilerde, yakıt ve yağlayıcılar için katkılarda, korozyon önleyicilerde, kağıt ve tekstil endüstrisinde kullanılmaktadır.
DİMETİL SÜLFAT Dimetil Sülfat Kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanı. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır.
DİPROPİLEN GLİKOL DPG Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde  solvent, yumuşatıcı, emülsiyon stabilizatörü veya viskozite değiştirici; higroskopik doğası ve su tutma yeteneğinden dolayı humektant; çok sayıda bakteri ve fungal türe karşı koruyucu olarak kullanılmaktadır.
DİSİYANDİAMİD Disiyandiamid Gübre yapımında, yanmazlık aprelerinde, epoksi laminatlarda, su şartlandırma, deri ve kauçuk kimyasallarında kullanılmaktadır
DİSODYUM FOSFAT DSP Su muamelesinde su yumuşatma ve pH stabilize etmede, deterjanlar ve metal muamelesi için hafif alkali fosfatlama ajanı olarak kullanılır. Ayrıca, boya prosesinde tampon, ttekstil ağartma prosesinde stabilizor olarak kullanım alanı bulur. Gıda sektöründe ise, asitliği düzenleyici ve kondanse süt-hazır puding-krem tatlılarda stabilize edici olarak kullanılır.
DİSSOLVINE NA EDTA Tekstil, kozmetik ve sanayide metal iyonlarını kontrol etmek için kullanılır.
DTPMP DTPMP Soğutma suyu muamelesi, kazan suyu muamelesi, endustride ve kurumsal temizlikte ve genel amaçlı metal iyon kontrolünde kullanılır.
FENOKSİETANOL Fenoksietanol Kozmetik ve deterjan sektöründe koruyucu olarak ve parfümler için sabitleştirici olarak kullanılır. Ayrıca balık çiftliklerinde, balık anesteziği olarak da işlevi vardır.
FORMALDEHİD Formaldehid Başlıca reçine imalatında ve kimyasal üretim ara maddesi olarak kullanılmaktadır. Formaldehit reçineler köpük yalıtımı malzemelerinin, yapımında, sunta ve kontraplak imalinde tekstil ürünlerinin işlenmesinde kullanılır. Tıbbi laboratuarlarda koruyucu sıvı ve sterilize edici madde olarak kullanılmaktadır.
FORMİK ASİT Formik Asit % 85 Çeşitli sektörlerde, dezenfektan, solvent, bronzlaştırıcı ajan, metal temizleyici, ağartıcı ve kumaş boyama maddesi olarak kullanılır.
FOSFOR PENTAOKSİT Fosfor Pentaoksit Nem çekici olduğu için kurutucu olarak, fosfatlı bileşenlerde,şeker rafinasyonunda, ısıya dayanıklı cam, tarım ilaçlarında ve yüzey aktif ara maddelerde kullanılır.
FOSFORİK ASİT Fosforik Asit % 85 Kola gibi yumuşak içeceklerin asitlendirilmesi, Cottage proses peynirin, katı yağın ve shorteninglerin üretilmesi, imitasyon jölelerin üretilmesinde pH kontrolü, maya üretiminde besiyeri bileşeni, fosfatlı gübre üretiminde,seçili işlenmiş gıda ürünlerinde bakteri gelişiminin kontrolü, kireçleme sonrası şeker özsularının berraklaştırılmasında çökeltici ajan ve fosfat tuzlarının üretilmesi için kullanılır.
GLİSERİN Gliserin Kozmetik-Deterjan, İlaç ve Gıda sektöründe, birçok üründe bir bileşen ve nemlendirme ajanı olarak kullanılır.
HAFİF SODA Sodyum Karbonat Cam, Deterjan, Kimya Sanayii, Sabun, Tekstil, Kağıt, Döküm Sanayii, Petrol Rafinerileri ve Diğer Sodyum Bileşiklerinin Üretiminde kullanılır.
HEDP HEDP Metal iyonlarının kontrolü ve kompleks oluşturma özelliği vardır. Kozmetik-Detejan sanayinde, çamaşır suyu ve hipo içeren formüllerde stabilizör olarak kullanılır, ambalajların şişme problemlerini de önler. Yüzme havuzlarında klor direncini sağlar, leke ve kabukları ortadan kaldırma özellği gösterir (Kullanım düzeyi 1-15 ppm aktif madde); endüstriyel ve kurumsal uygulamalarda, durulama ve dezenfeksiyon solüsyonlarında kullanılır (tipik kullanım konsantrasyonları %1 aktif madde)
HİDROFLORİK ASİT Hidroflorik Asit Cam şekillendirmede, yüksek oktanlı benzin yapımında da kullanılır. Ayrıca aluminyum ve uranyum'un saflaştırılması, çamaşır ürünlerinde pas uzaklaştırılması, yağ endüstrisinde katalizör gibi konular da bulunmaktadır.
HİDROJEN PEROKSİT Hidrojen Peroksit % 50 Kağıt sanayinde kâğıtların beyazlatılmasında, tekstil sektöründe kumaşların ağartılmasında kullanılır. Bileşik ayrıca dezenfektasyon, oksitleme, antiseptik üretimi ve roket yakıtı üretiminde de kullanılmaktadır.
HİDROKLORİK ASİT Hidroklorik Asit Tuz ruhu. Çeliğin dekapajı, organik bileşiklerin oluşturulması, inorganik maddelerin sanayi dallarında üretimi ve gıda, ilaç, havuz ve içme suyundaki pH değerlerini kontrol etmekte kullanılmaktadır
IZOPROPİL ALKOL IPA Isıya dayanıklı cam, yanmaz kumaşlarda, elektroliz banyolarında, deri üretiminde, porselen parlatmada, çelik sertleştiricilerde kullanılır. Kozmetik ve ilaç sektöründe ise,orta derecede antiseptik ajan ve emülsifiye edici olarak gargaralarda, göz damlalar
KALSİYUM KARBONAT Kalsiyum Karbonat Kalsiyum karbonat, sanayide mermer, tebeşir ve kireçtaşı , boya malzemelerinin , PVC üretimnde ve seramik yapımında kullanılır. Ayrıca tıb alanında ve gıda katkı maddesi olarak da uygulama alanı vardır.
KALSİYUM KLORÜR Kalsiyum Klorür Yağ çıkarmada ve yollar için buz kırmada kullanılır. Gıdalarda doku sertleştirici olarak rol oynar.
KOSTİK SODA Sodyum Hidroksit %48-%32 Sodyum Hidroksit, likit ve payet. Endüstride bir çok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt,boya, deterjan endüstrisinde , gıda sanayii arıtmalarında ve petrol rafinelerinde kullanılır.
KÖPÜK KESİCİ Köpük Kesici Köpük kesiciler, bir solüsyonun veya emülsiyonun yüzey gerilimini azaltarak köpük oluşturmasını engeller. Sıvı deterjanlarda ve tekstil yardımcılarında, arıtma tesislerinde kullanır. Gıda üretiminde, taşmayı ve köpürmeyi engelleyici olarak kullanılır.
KRİYOLİT Kriyolit Aluminyum sanayinde akma ajanı olarak, koruyucu , rafine tuzlarda ve dekapaj macunlarında bir komponent olarak, cam saniyinde bulanıklık ajanı olarak kullanılır.
MAGNEZYUM KLORÜR Magnezyum Klorür Suda ve alkolde çözünür. Çimento, delme ve öğütme çarklarında, kimyasal üretim ve toz bağlamada, magnezyum metal ve üretiminde, ateş geçirmezlik ajanlarında, tekstil ve kağıt üretiminde katkı olarak, dezenfektanlarda, yangın söndürücüler ve seramiklerde, gıda sektöründe pıhtılaştırıcı olarak kullanılırlar. Sıvı hali, karayollarında buz karşıtı veya buz bozucu olarak kullanılır.
MALEİK ANHİDRİT Maleik Anhidrit Başlıca, otomotiv, inşaat, denizcilik sektörlerinde lif takviyeli plastiklerde kullanılan doymamış poliesterlerin üretiminde kullanımıdır. Ayrıca boya ve kaplamalarda kullanılan alkid reçinelerin yapımında, tatlandırıcı, su şartlandırma kimyasalları, saç spreyleri, ilaçlar ve zirai kimyasalların üretiminde kullanılır.
METİLEN KLORİT Metilen Klorit Kauçuk, metal ve tekstil sanayilerinde, ilaç endüstrisinde şişe yıkamada temizleyici ajan olarak, aerosol uygulamalarında solvent buhar bastırmada ve genel temizlik solventi olarak kullanılır.Esnek poliüretan köpükler için bir köpük şişirici ajan olarak, böcek ilaçlarında bir itici olarak, hava tazeleyiciler ve boyalarda kullanılmaktadır.
MONOAMONYUM FOSFAT MAP Tarımda, tam çözünen kuru gübrelerde bir bileşen olarak, kuru tip yangın söndürücülerde ve makine sanayide kullanılır. Gıda sektöründe ise kabartma ajanı olarak kullanılır.
MONOETANOL AMİN MEA Deterjanlarda, araba yıkama şampuanlarında, genel yağ gidericilerde, wax uzaklaştırıcılarda nötralize ajan ve korozyon önleyici ve zirai kimyasallarda, ilaç ürün formülasyonlarında yapıştırıcı olarak kullanılır. Zamklar, lateks ve fotoğraf geliştiriciler için dağıtıcı ajanlarda, kauçuk vulkonizasyonu tetikleyicilerde, korozyon önleyicilerde, PH kontrolöründe, ara madde sentezlerinde, vernik, boya, wax ve cila ıslatma ajanlarında kullanılır.
MONOETİLEN GLİKOL MEG Soğutma sıvısı, antifiriz, fren sıvısı, polyester film ve elyaf, alkit reçine, boya, vernik ve mürekkep imalatında kullanılır. Su bazlı emülsiyon boyalar için antifiriz ve kuruma geciktiricidir.
MONOPROPİLEN GLİKOL MPG USP Aroma ve esans sanayinde, ilaç ve kozmetik sektöründe, solvent, emülsiyon oluşumunda bir koruyu ve yağlayıcı olarak kullanılır. Doğal özlerden aktif özlerini elde etmek için bir ekstrakte edici olarak, tutün sanayinde ve poliüretan/poliester reçinelerde kullanılmaktadır. Ayrıca nemlendirici ve koruyucu olarak gıda sektöründe kullanılır.
MONOSODYUM FOSFAT MSP Gıdalarda, tampon ve emulgatör, kuru toz içeceklerde asit bileşeni ve hazır pudinglerde jelleştirmeyi hızlandırıcı ajan olarak kullanılır. Asit tipi metal temizleyicilerde pH kontrol amacıyla, su muamelesi, deterjan ve tekstil ve sondaj uygulamalarda kullanılır.
NAFTALİN Naftalin (Tablet) Böcek öldürücüler; güve iticiler, mantar önleyici, yağlayıcılar, patlayıcılar, ahşap koruyucular, vermisid ve hidronaftalinler (tetralin, dekalin) için kullanılır
NİTRİK ASİT Nitrik Asit Gübre, patlayıcı maddeler, boya ve ilaç yapımında ve maden işlemeciliğinde kullanılır. Gümüş ve altını saflaştırma ve hidroklorik asit ile karışımları (Aqua Regia) altını çözücü olarak kullanılır
N-METİL PROLİDON NMP Plastik sektöründe ve zirai ilaç formülasyonlarından solvent olarak, yağ giderici ve endüstriyel temizleyicilerin komponenti olarak, boya soyucu ve temizleyici olarak kullanılır. Ayrıca elektronik ekipman üretiminde, yüzey kaplama sistemlerin iyileştirilmesinde ve gazların desülfürizasyonunda kullanılır.
OKZALİK ASİT Okzalik Asit İlaç sanayiinde saflaştırma ajanı olarak, Tekstil sanayinde ve ahşap için ağartıcı olarak, Temizlik ürünlerinde ve metal sanayiinde pas uzaklaştırıcı olarak, Atık su işleme sanayiinde kalsiyum iyonlarını sudan uzaklaştırmada, Fotoğraf için indirgeme ajanı ve mürekkep uzaklaştırıcı olarak kullanılır
PEG 200/300/400/600/4000 Polietilen Glikol Mineral yağ, tekstil, deri, metal ve deterjan sanayilerinde, wax, parafin ve çözgen emülsiyonlarında emülgatör, ara çözücü, viskosite ayarlayıcı, nemlendirici, ester üretiminde alkol komponenti olarak kullanılmaktadır.
PERKLORETİLEN Perkloretilen Bir çok uygulamada yaygın olarak da kuru temizlemede solvent olarak ve leke giderici gibi tüketici ürünlerinin içinde bileşen olarak year alır. Ayrıca otomotiv ve diğer metalle ilgili sektörlerde metal üzerindeki yağları almak amacıyla kullanılır. Diğer bir kullanım alanı ise HCFC gibi soğutucuların üretimidir
POLİVİNİL ALKOL 17/88 (PVA) Lateks boya, kağıt kaplamalarında, saç spreylerinde, şampuan ve yapıştırıcılarda inceltici ve yapıştırıcı olarak kullanılır. PET şişelerde karbondioksit bariyeri olarak ve gıda endüstrisinde bağlayıcı ve kaplama ajanı olarak kullanılır
POTASYUM HİDROKSİT Potas Kostik (KOH) Alkalıik bir baz olarak, sıvı sabun ve arap sabunu gibi bir çok temizlik ürününün yapımında, geri dönüşümlü kağıtların yapımında, gübre yapımında ve tarım ilaçlarında, pillerde elektrolit olarak, tıpta ve endüstriyel kimyada kullanılır.
POTASYUM KARBONAT Potasyum Karbonat Endüstriyel ürünlerde, camlarda, seramiklerde, patlayıcılarda, gübrelerde ve sırlama endüstrisinde, kişisel bakım ürünlerinde, yumuşak sabunların üretiminde, gıda sanayinde, inorganik tuzların üretiminde, boyalarda ve yün bitirme işlemlerinde kullanılır.
POTASYUM NİTRAT Potasyum Nitrat Yaygın olarak gübre yapımında ve oksitleyici etkisinden dolayı karabarut ve havai fişek yapımında kullanılır
POTASYUM PERMANGANAT Potasyum Permanganat Denim sektöründe ağartıcı olarak, arıtma sektöründe dezenfekte amacıyla ve deride dezenfektan ve temizleyici olarak kullanım alanı bulur.
POTASYUM PERSÜLFAT Potasyum Persülfat Poliakrilonitril elyaf üretiminde, çeşitli monomerlerin polimerizasyonunda; tekstil endüstrisinde yükseltgen olarak; kükürt boyalarının oksidasyonunda; metal, fotoğraf, kozmetik sanayi kollarında; çeşitli kimyasal maddelerin üretiminde; amonyum sülfat saflaştırılması; antiseptik olarak; sabun üretiminde ve ilaç üretiminde kullanılır
POTASYUM TRİPOLİFOSFAT Potasyum Tripolifosfat  Suda çok çözünür, orta alkalilikte çözeltiler verir. Lateks emülsiyon boyalarında pigment dağılımını sağlar. Sıvı deterjanların formülasyonlarında yer alır. Süspanse edici ajan olarak kullanılmaktadır. Diğer kullanımları su muamelesi, boyalar ve kauçuktur
POWERCON 100 Naftaline Sülfonat Yapı kimyasalı sektöründe, beton katkı malzemesi olarak ve bazı tamirat harçlarında kullanılır
SİTRİK ASİT (MONO/ANH) Sitrik Asit Deterjanlarda ve endüstriyel temizleme ürünlerinde, gıdaların ve çeşitli organik maddelerin dayanıklılığını arttırmak için ve bazı alkolsüz içeceklere tat vermek için kullanılır. Şekerleme ve ilaç yapımında da yararlanılır.
SODYUM ASETAT Sodyum Asetat Kuvvetli bir baz ve zayıf asidin tuzu olması, petrol üretimi ve delme çamurlarda, gıda muhafaza, tekstil ve elektrolizle kaplamada tamponlar olarak kullanımına imkan verir. Elastomer endüstrisinde bir geciktirici olarak kullanılır. Deri endüstrisinde tabaklamada, tan (esmerleşme)' de daha düzenli bir etki ve hızlı bir nüfuz sağlamak içilin kullanılır. Boyalar, pigmentler, ilaçlar ve simamik asit gibi organik bileşiklerin üretiminde bir ara maddedir. Ayrıca sabun endüstrisinde ve glukozun saflaştırılmasında kullanılır
SODYUM ASİT PYROFOSFAT SAPP 28 Unlu mamüllerde yaygın kullanıma sahiptir. Ayrıca patates ve şeker şurubunda renk değişimlerini (bozulmalarını) önlemek için kullanılır. Kabartma tozunda ana hammaddelerden biridir, kabarmayı tetiklemek amacıyla kullanılmaktadır
SODYUM BENZOAT Sodyum Benzoat Asitli gıdalardaki mikroorganizma gelişimini engellemek için kullanılır. Meyve suları, gazoz, turşu gibi gıdalarda olduğu gibi ilaç sanayinde de antimikrobiyal madde olarak kullanılır
SODYUM BİKARBONAT Sodyum Bikarbonat Asitlik düzenleyici, alkali ve yükseltici ajan
SODYUM BİSULFAT Sodyum Bisulfat Metal de son işlemde, temizlik ürünlerinde, klorlama işlemlerinde suyun pH düşürmek için ve yüzme havuzları da kullanım yeri bulur. Gıda Tipi sodyum bisulfate içecek, soslarda, soslar ve dolgular dahil olmak üzere gıda ürünleride kullanılır. Ayrıca yaygın olarak et ve tavuk kesme işlemlerinde esmerleşme önlenmesinde kullanım yeri bulur.
SODYUM GLUKONAT Sodyum Glukonat Alkali ve konsantre alkali çözeltilerde mükemmel kompleks yapıcı özelliğiyle, set geciktirici, plastikleştirici/su azaltıcı ve acılık durdurucu olarak, sodyum glukonat gıda, kozmetik-deterjan, ilaç ve bir çok endüstride kullanım alanı bulur.
SODYUM HEGZAMETAFOSFAT SHMP Metal iyonları bağlayıcı olarak deterjanlarda, gıda katkılarında ve su yumuşatmada kullanılmaktadır
SODYUM HİDROSÜLFİT SHS (%74-%78, % 90) Çamaşır suyu üretiminde; tekstilde ağartma işlemlerinde; dezenfektan olarak; su ve atık su arıtmada; suların klorlanmasında; kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır.
SODYUM HİPOKLORİT Hipo Hatalı boyaların sökülmesinde ve aşındırma baskılarda, polyester elyafın indirgen yıkamasında, pamuk, poliamid, yün ve ipeğin ağartılmasında, pamuğun küp ve kükürt boyalarla boyanmasında kullanılan indirgen madde
SODYUM KLORİT Sodyum Klorit Akrilik, poliamid, asetat ve pamuklu elyafların ağartılmasında kullanılan yükseltgen madde
SODYUM METABİSÜLFİT Sodyum Metabisülfit Koruyucu ve renk açıcı olarak gıda ve tekstil sanayinde kullanılmaktadır. Sülfitleme ajanları özellikle kuru meyve, taze karides, kurutulmuş ve dondurulmuş patateste renk bozulmasını önlemektedirler.
SODYUM METASİLİKAT Sodyum Metasilikat Korozyon önleyici ajan olarak deterjanlarda ve sabunlarda, aşınmadan koruma amacıyla su şartlandırmada, boya ve pigmenler için koruyu olarak, endüstriyel ürünler (silika jet vs.) için hammadde olarak kullanılır.
SODYUM NİTRAT Sodyum Nitrat Sodyum nitrat gıda katkısı ve gübrelerde, piroteknik malzeme olarak, duman bombasının içeriğinde, katı roket itici yakıtı olarak kullanıldığı gibi, cam ve seramik sektöründe de kullanılır
SODYUM NİTRİT Sodyum Nitrit İpeklilerin ağartılmasında, tekstil terbiyesinde oksidasyon maddesi olarak kullanılan yükseltgen madde
SODYUM PERKARBONAT Sodyum Perkarbonat  Okside edici ve ağartıcı ajan olarak, deterjanlarda ve ilaç preparatlarında kullanılır. Genellikle ağır görevli çamaşır deterjanlarında, tüm-doku ağartıcılarında, ahşap ve tekstil ağartıcılarında kullanılmaktadır. Ayrıca fıçı boya oksidasyonu ve halı temizleyicilerde de kullanılmaktadır
SODYUM SİLİKAT Sodyum Silikat Pamuklu elyafların ön terbiyesinde pas lekelerini önlemek için, reaktif boya ve baskı işlemlerinde ve kasar banyosunda ortamın bazikliğini artırmada kullanılan zayıf bir baz
SODYUM SÜLFAT Sodyum Sülfat Toz deterjanlarda bir işleme (proses) yardımcısı ve bir doldurucu olarak,   Kraft kağıt yapmak için ahşap hamur(macun) prosesi ve Erimiş cam prosesinde hava kabarcıklarını uzaklaştırmak için bir ajan olarak kullanılır. Ayrıca tekstil boyama proseslerinde, boyanın düzgün bir şekilde nüfuz etmesi için bir düzeyleyici olarak; gıdada boyanın renk kuvvetini standardize edici olarak kullanılır
SODYUM TRİPOLİFOSFAT STPP Diş macunu, sabun, deterjanlarda ve endüstriyel temizleyicilerde temizleme kabiliyetlerini iyileştirmek amacıyla ve yapılandırıcı dolgu maddesi olarak kullanılır. STTP nin suyun sertliğini giderici ve kiri çamaşırdan ayırarak kendi bünyesine bağlama özelliği vardır. Ayrıca gıdada koruyucu olarak kullanılır
STEARİK ASİT Stearik Asit 18.43 / 18.66 Saç ve kozmetik sanayiinde emülgatör olarak, tekstilde yardımcı madde olarak kullanılmaktadır. Metalik stearatlar, ilaçlar, sabunlar, kozmetikler ve gıda ambalajı üretiminde kullanılır. Kauçuklarda bir yumuşatıcı, hızlandırıcı aktivatör ve dağıtıcı ajan olarak kullanılır. Diğer kullanım alanları; mum, köpük önleyici, yağlayıcı ajan, balmumu esteri, amin ve hidrolik ajan uygulamalarıdır
SÜLFAMİK ASİT Sülfamik Asit Gıda sektöründeki tatlandırıcıların sentezlerinde ve metal/seramik gibi yüzeyleri temizlemede kullanılır. Ayrıca taklma dişleri temizlemekte kullanılan tabletlerde, boyar madde ve pigment yapımında, tarım ilaçlarında ve kağıt endüstrisinde kullanılır
SÜLFÜRÜK ASİT Sülfürük Asit Fosfat gübresi , sentetik deterjanlar, boya ve pigmentler, patlayıcılar, ilaçlar, diğer asitler, parşömen kağıdı, tutkal ve ahşap koruyucuların üretiminde kullanılır. Yağların rafinasyonunda ve petrolün saflaştırılmasında, metal proseslerinde temizleme, elektrolizle kaplama ve demir harici metalurjide kullanılır. Çeşitli proseslerde ve reaksiyonlarda katalizör olarak, pH ayarlayıcısı, solvent olarak, dehidrasyon ajanı olarak ve absorbant olarak kullanılır
TEKNİK ÜRE Teknik Üre Tekstil sanayinde boya çözünürlüğünü artırmak için, detarjanlarda jelleştirici olarak, kozmetikte cilt kremleri için koruyucular üretmekte, gübre olarak, alev geciktrici, mobilya için üre-formaldehit reçinesi (yapıştırıcı) ve çeşitli amaçlarda kullanılmak üzere reçine üretiminde kullanılır
TETRAPOTASYUM PROFOSFAT (TETRAKAL / TKPP) Deterjanlarda, su yumuşatıcı; metal temizleyici;  sabun ve deterjan yapılandırıcı; sertlik stabilizasyonu ve kir dağılımı gibi bir çok uygulamda kullanılmaktadır. Ayrıca, gıda katkı maddesi olarak; emaye geliştirme; kalay(teneke) kaplama; çini (seramik) kili saflaştırma; boyama; yağ-delici çamurlar; sentetik kauçuk üretiminde kullanılır
TETRASODYUM PROFOSFAT TETRON / TSPP Deterjanlarda su yumuşatıcısı olarak, yağları süspanse etmek için ve yıkamada çamaşırın üzerinde tekrar tortulaşmasını engellemek için bir emülsifiyer olarak kullanılır. Diş macunlarında tampon olarak, tekstilde inorganik bir stabilizör olarak ve gıda katkı maddesi olarak kullanılır
TİYO ÜRE DİOXİD TDO Hatalı boyaların sökülmesinde ve aşındırma baskılarda, polyester elyafın indirgen yıkamasında, pamuk, poliamid, yün ve ipeğin ağartılmasında kullanılan indirgen madde
TRİDESİL ALKOL ETOKSİLATLAR Tridesil Alkol Etoksilatlar Nemlendirici ve emulgatör olarak, deterjanlarda, kozmetik ürünlerinde, tekstil proseslerinde, ilaç ve plastik sanayinde yaygın olarak kullanılır
TRİETANOL AMİN TEA % 85- %99 Nötralize edici ajan olarak olarak bulaşık deterjanında,araba yıkama şampuanlarında, sıvı sabun bazlı deterjan formülasyonlarında, kişisel bakım ürünlerinde ve transparan çam yağ bazlı dezenfektanlarda emülsifiye edici bir etkiyle, suda çözünen Tea sabunlarını oluşturmak için; beton öğütmede yardımcı ajan olarak; tekstilde kullanılan yüzey aktiflerin üretiminde kullanılır.
TRİKALSİYUM FOSFAT Trikalsiyum Fosfat Unlu mamüllerde mayaya besiyeri olarak hizmet etmektedir. Şeker, un, toz çorba, toz içecek gibi toz ürünlerde serbest akışkanlık sağlar. İlaç sanayiinde tablet üretiminde dağıtıcı ajandır. Süspansiyonların polimerizasyonunda kullanılır. Seramikte boyama maddesidir
TRİKLORETİLEN Trikloretilen Kir ve leke yıkama maddesi olarak ve bir çok uygulamada solvent olarak kullanılır
TRİSODYUM FOSFAT Trisodyum Fosfat Çok amaçlı temizleyici ve yağ giderici ajandır, buhar kazanı pul (kabuk) uzaklaştırılması ve kireç önleme, su yumuşatmada kullanılır. Gıda sektöründe ise pH kontrolü, sitrik asit ile birlikte ekşilik düzenleyici, eser metal iyonlarını komplekleştirir, peynir dilimlerine esneklik verir, değişmez (uniform) erime özellikleri verir, çırpılmış kremayı stabilize eder, ette renk stabilizasyonu sağlar, et yüzeyi üzerinde fosfat sakalları oluşumunu engeller

Bu kategoride ürün bulunamadı.